Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PEDODONTİ-ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Pedodonti yani çocuk diş hekimliği doğumdan ergenlik çağına kadar çocukların hem süt hem daimi dişlerini koruma ve tedavi etme ile ilgili uzmanlık alanıdır. Diş hekimiyle ilk randevu, ilk süt dişi çıkmasıyla beraber gerçekleşebilir. Bu şekilde hekim aileyi beslenme alışkanlıkları, ağız bakımı ve çürükten koruyucu uygulamalar hakkında bilgilendirebilir. Diş çürüğüne sebep olan bakteriler anneden çocuğa bulaşabilmektedir. Bu sebeple çocuğun biberonu veya kaşığını annenin kendi ağzına götürmemesi gerekmektedir. Süt dişleri genellikle 6-12. Aylar arasında sürmeye başlar. Çocuk 3 yaşına geldiğinde toplam 20 adet süt dişi olması beklenir. Süt dişleri sadece estetik, çiğneme ve konuşma için değil aynı zamanda ileride sürecek olan daimi dşler içinde yer tutucu olarak görev yapmaktadır. Bu sebeple ağız bakımı ilk dişler ağızda görüldüğü andan itibaren özenle yapılmalı ve düzenli hekim kontrolüne gidilmelidir. Daha dişler ağızda sürmeden de bebek beslendikten sonra damaklar nemli bir bez ile silinebilir. Dişler ağızda sürdükten sonra küçük yumuşak bir fırça ve su ile temizliğe başlanmalıdır. 3 yaşından sonra fırçaya küçük bir parça florlu macun eklenerek fırçalanabilir. Çocuklarda el becerisi tam gelişmediği için belirli bir yaşa kadar ebeveynler tarafından dişler fırçalanmalıdır.

Biberon çürüğü nedir?

Çocuklarda erken dönemde görülen ve genelde yaygın olan diş çürüklerine biberon çürüğü denir. Çoğunlukla üst ön dişler etkilenmektedir. Sebepleri arasında annenin bebeği gece boyunca emzirmesi, bebeğin ballı süt gibi şekerli sıvılarla dolu biberonlarla uyutulması örnek verilebilir. Biberon çürüğünden korunmak için uyku sırasında biberon kullanılmamalı veya biberondan hemen sonra su içirilmeli, dişler ve dişetleri fırçalanmalıdır.

Tedaviler

Çürük sebebiyle harabiyet görülen süt veya daimi dişlerde çürük temizlendikten sonra kompozit, kompomer, cam iyonomer gibi materyallerle dolgu yapılmaktadır. Daha derin çürüklerde süt dişi kanal tedavileri, ampütasyon gibi dişin pulpasının (sinirlerinin) çıkarılması gibi daha ileri tedaviler yapılabilir. Eğer diş daha kötü durumdaysa erken süt dişi çekimi zorunda kalınabilir. Bu durumlarda daimi dişlerin yerini korumak için yer tutucu uygulaması yapılması gerekmektedir. Aşırı endişeli, iletişim kurulamayan çocuklarda, uyanıkken tedavi yapılamayan özel gereksinimli çocuklarda genel anestezi veya sedasyon altında güvenli bir şekilde tedaviler yapılabilmektedir.

Koruyucu uygulamalar

Flor uygulaması: Diş minesini güçlendirici flor preparatları diş yüzeyine topikal olarak uygulanmaktadır. Fissür örtücü: Dişlerin çiğneme yüzeyindeki yarık ve çukurcukların fissür örtücü ile kapatılması ile bakteri ve besinlerin ulaşması engellenir