Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Gummy smile nedir?

Gülümseme esnasında diş etlerinin olması gerektiğinden daha fazla görünmesidir. Böyle bir durumda yapılan muayene sonucunda bunun sebebi belirlenmelidir. Sebepleri arasında dudak kısalığı, dudağın aşırı hareketliliği, üst çenenin fazla gelişmesi, diş etlerinin olması gereken konumda olmaması sayılabilir. Tedavi seçenekleri arasında dokuların izin verdiği kadar diş etinin şekillendirilmesi ve yukarı alınması yani gingivektomi işlemi uygulanmaktadır. Üst çenenin konumu ile ilgili bozukluklarda cerrahi ve ortodonti tedavisinden yararlanılmaktadır. Dudağın aşırı hareketinin önlenmesi için botoks uygulaması yapılabilmektedir.

Diş eti çekilmesi

Diş eti çekilmesi durumunda kök yüzeyleri açığa çıkmış ve hassasiyet şikayetleri başlamıştır. Diş eti tedavisi yapıldıktan sonra değerlendirmeler sonucunda bölgeye yumuşak doku greftleri ile müdahale edilebilmektedir.

Diş eti kenarının düzenlenmesi

Yapılacak estetik işlemlerden önce diş eti kenarlarının simetrik ve doğru konumda olması estetik bütünlük açısından önemlidir. Elektrokoter, lazer veya bisturi ile diş eti seviyeleri ideal konuma getirilebilmektedir.